Podestýlka pro potkany

Typ podestýlky je velmi důležitý a lze s nadsázkou říci, že se od ní odvíjí i kvalita života a zdraví potkana. Hned po výběru klece a krmiva je to jedna z nejdůležitějších věcí, ve které dělají někteří chovatelé chybu, hlavně začátečníci. Jak tedy vybrat tu pravou?

podestylka-pro-potkany

 

Obsah

 

 

Základní informace

Základem dobré podestýlky je sací a pohlcující schopnost. Správná podestýlka by měla dobře nasávat moč a zároveň i pohlcovat její pach. Zároveň by neměla způsobovat alergii a respirační problémy jak vám, tak potkanům. Podestýlka by rovněž neměla být prašná, obsahovat parazity, barvy, daší chemikálie nebo například pryskyřici, jak tomu může být například u pilin či hoblin.

Je ještě dobré zmínit, že každému chovateli vyhovuje něco jiného. Každý potkan je jiný, je rozdíl zda máte potkany dva nebo smečku o deseti jedincích a mnoho dalších faktorů.

Podestýlky jsme rozdělili na tři skupiny, kde první není vhodná, druhá se používá mezi chovateli většinou pro nemocné či starší potkany a poslední je z našeho pohledu nejvíce vhodná.

 

Která podestýlka se nehodí

Klasické piliny a hobliny od truhláře

Při řezání dřeva vzniká dřevěný prach - malá částečky dřeva, které se mohou potkanům zasekávat v dýchacím ústrojí. Piliny a hobliny se snažte nepoužívat vůbec. Pokud vám ale finance nedovolí jinak a sáhnete po nich (byť kupované nebo od tesařů zadarmo), tak je před použitím prosejte pro zbavení přebytečného prachu a zároveň postříkejte přípravkem proti parazitům, kteří se mohou v pilinách či hoblinách vyskytovat. Takto ošetřenou várku pilin nechte pár dní provětrat ještě před tím, než ji dáte potkanům.

 

Seno

Stejně tak jako piliny se pro potkany nehodí. Obsahují hodně prachu, špatně saje pachy a zároveň v něm mohou být i pyly neo parazité.

 

Sláma

Totožné jako u sena, taktéž se nehodí.

 

Písek

Písek sám o sobě nesaje pachy ani tekutiny. Taktéž není vhodný.

 

 

Podestýlka vhodná pro nemocné potkany

Papír

Jeho sací a pohlcovací funkce nejsou optimální, ale zato nepráší a je bezpečný i pro nemocné a staré potkany. Zde ale raději volte čistý, nikoliv recyklovaný novinový papír. Čistý papír lze použít i pro potkany po operaci, jelikož je relativně sterilní a zároveň se po něm potkani dobře plazí.

 

Textil

Obdobně jako u papíru, textil není úplně vhodný jako běžná podestýlka, avšak může skvěle posloužit u nemocných potkanů. Textil lépe potkany zahřeje od země a je celkově pohodlnější. Můžete použít trička, ručníky či různé zbytky. Snažte se používat ideálně bavlnu, nikoliv nic z umělých vláken. Textilní podestýlku můžete po vyprání použít opakovaně.

 

 

Nejlepší podestýlka pro chov potkanů

Dřevěné granule

Jedná se o lisované válečky z dřevěné hmoty. Při namočení se rozpadají a u sání pachů je to podobné jako u hoblin. Zde je ovšem ten rozdíl, že nepráší. Vhodnější je ovšem kočkolit nebo podestýlky z kukuřičných vřeten.

 

Speciální bezprašné hobliny

V dnešní době se na trhu nachází i speciální bezprašné hobliny, které se po výrobě mechanicky zbavují prachu. Takové hobliny jsou často i ošetřeny proti různým parazitům, ale je vždy dobré se před nákupem u prodejce informovat.

Pro alergiky nebo potkany, kteří mají respirační problémy, můžeme doporučit hobliny z listnatých stromů (buk, dub). Ty totiž neobsahují silice, jak je tomu např u hoblin ze smrku či borovice. Hobliny bez těchto silic pak lépe sajou moč a lépe pohlcují čpavek z moči.

 

Drť z kukuřičných vřeten

Jedná se o drť ze suchých kukuřičných vřeten, což jsou palice, které zbyly po odstranění zrníček. Tuto drť můžete zakoupit ve zverimexu buďto jemnou či hrubou, kde pro potkany je vhodnější ta jemná. Zaprvé se po ní lépe chodí a zadruhé dobře saje tekutiny a pachy.

 

Konopné pazdeří

Okolo této podestýlky šíří výrobci velké haló, kde podle některých chovatelů jde o opravdu dobrou podestýlku. Nejen, že hezky voní a dobře saje moč, ale zároveň i celkem dlouho vydrží.

 

Válečky z buničiny

Tyto válečky jsou vhodné pro potkánky, kteří mají například otlaky. Jedná se o velmi šetrnou podestýlku s dobrou sací vlastností.

 

Kočkolit

Jedná se o podestýlku z malých “kamínků”, která výborně saje tekutiny a pachy a zároveň nepráší. Důležité je ale upozornit, že by tato podestýlka neměla být pouze samotnou podestýlkou v kleci. Díky svým vlastnostem není úplně vhodná a je dobré ji mít jen jako doplněk v potkaním záchodku nebo jako podkladovou vrstvu pod podestýlkou další. Kočkolit koupíte ve zverimexu, ale zároveň i v supermarketu. Nejčastěji seženete značky Mikeš nebo Zverlit. Vřele doporučujeme, kočkolit pohlcuje pachy ze všeho asi nejlépe.

 

 

Jakou podestýlku zvolit při převozu potkana?

Teoreticky můžete zvolit cokoliv, ale nejlepší jsou asi velké bezprašné hobliny. Pokud náhodou jedete s potkanem na výstavu, tak nehrozí, že mu zůstane v srsti prach z některých dalších podestýlek.

 

 

Jak často měnit podestýlku?

Přesné pravidlo, jak často měnit podestýlku asi neexistuje, ale určitě to poznáte podle zápachu a podle vlhkosti podestýlky. Taktéž záleží, kolik máte potkanů v jedné kleci, jak je klec veliká a zda jsou naučení chodit na potkaní záchůdek. Záleží pak tedy na každém chovateli, co považuje ještě za čisté a co za nutné vyměnit. Nezapomeňte ovšem čistit patra a měnit hamaky.

 

 

Důležité info, co si odnést

Podestýlku kupujte ideálně z oficiálních obchodů pro chovatele. Podestýlka nesmí prášit a nesmí obsahovat chemikálie či parazity. Přírodní podestýlky jako hobliny, seno aj by měly být pasterizovány. Kočkolit nepoužívat po celém dně skrze vysoušení potkaních tlapek.