Jak vybrat klec pro potkany a jak ji vybavit

Hned z úvodu by bylo dobré zmínit, že potkani potřebují k životu celkem dost prostoru. Sami o sobě jsou mnohem větší než například křeček nebo myš a zároveň jsou i dost aktivní. Jaké je tedy vhodné bydlení pro potkany? Hned ze začátku vás určitě napadne klec nebo terárium, co je ale vhodné a v jaké velikosti?

klec-pro-potkany

 

Obsah

 

 

Je vhodné pro potkany terárium?

Terária se pro samotný chov potkanů moc nehodí. Pokud ale nějaké přebytečné máte, tak ho můžete použít například pro potkany po operaci, kde je potřebujete držet v čistotě. Taktéž můžete akvárko využít, pokud nastane problémové seznamování.

 

Klec pro potkany

Klec je nejlepší a nejvhodnější volba pro chov potkanů. Nabízí hned několik výhod, které zvířátka ocení. Klec sama o sobě skvěle větrá a tím prospívá potkanímu dýchacímu ústrojí, které je už tak citlivé na vznikající čpavek z moči. Taktéž je klec tvořena z drátů, po kterých mohou potkánci šplhat, což je jejich oblíbená činnost. Na dráty se taktéž snadněji upevňují různé napáječky, šplhací větve, poličky, hamaky a další.

Není tajemstvím, že potkani v kleci jsou mnohem aktivnější než v terárku, kde se chodili tak akorát najíst. V kleci aktivně pobíhají, dělají blbiny, lezou po kleci a další.

 

Kam umístit klec?

Jelikož je klec velmi vzdušná, tak má naopak i nevýhodu a to, že to ní táhne. Z toho důvodu je potřeba klec postavit na místo, kde není průvan, aby se potkani nenachladili.

 

Pro jaké potkany je klec vhodná?

Klec je vhodná většinou pro dospívající či dospělé potkany. Pro mláďata je nevhodná, protože by mohla prolézt mezi dráty. Na druhou stranu, pokud budete mít mláďata - zabýváte se odchovem, tak je potřeba mít klecí více pro samce a samice.

 

Jakou velkou klec zvolit?

Ačkoliv se to na první pohled nezdá, koupit klec je relativně těžký úkol. V klasickém zverimexu většinou nenajdeme vhodnou klec, protože potkana nemůžeme dát do klece pro křečky či myšky. Tyto klece nevyhovují svojí velikostí ani konstrukcí. Zároveň jsou i relativně drahé.

Jak jsme již zmínili výše, potkani jsou velmi akční a potřebují dost prostoru. Obecně lze říci, že by jeden dospělý potkan měl mít klec velkou alespoň 50x50 cm nebo 60x40 cm. Výška klece by pak měla dovolovat umístit minimálně jedno patro tak, aby se v přízemí i na patře mohl potkan bez problému postavit na zadní nohy. Ve výsledku to znamená mít okolo 50 cm i na výšku.

Takováto klec je pro jednoho dospělého potkana opravdu minimální rozměr. Do ničeho menšího bychom ho nedávali. Pokud máte potkany dva, tak to neznamená, že musíte mít klec dvojnásobnou, spíše ji nějak rozumně zvětšit. 

Napříkladu, pokud máte 2-3 potkany, tak doporučujeme mít klec velkou s následujícími délkami. 60-70 cm délka, 40-50 cm šířka a 50 cm výška. Lze říci, že čím větší výška klece je, tím více potkanů se do ní vleze.

 

Kde klec koupit?

Klec nemusí být čistě jen pro hlodavce, ale například i pro ptáky, kterou pak jen poupravíte. V ideálním případě se vyhněte klecím pro křečky i boxům pro králíky a morčata. 

Velikostně klec odpovídá kleci pro fretky. Takové klece většinou začínají na 2000-2500 kč a pak dle typů stoupají výše. Na kleci určitě nešetřete, protože pokud je potkan chován v nevyhovujícím prostoru, tak pak je vystavený zbytečnému stresu. Rozumíme, je to dost peněz, ale chov potkana není úplně nejlevnější. Pokud opravdu nemáte peníze, zkuste se podívat na různé bazary či chovatelské inzertní skupiny. Pamatujte jen, že nejmenší rozměr by měl být okolo 50x50x50 cm.

Klec můžete tedy koupit v jakýchkoliv chovatelských potřebách, nebo ji pohodlně objednat na internetu.

 

Jak má vypadat dno klece

Pokud kupujete novou klec, tak ve většině případů bude mít drátěné dno, které je nevhodné. Vyměňte ho za dno plastové, dřevěné nebo sololitové. Na drátěném dně si mohou poškodit packy. Plastová dna seženete v online obchodech i případně ve zverimexu. Stává se totiž, že dno klece praskne, tak se prodávají i samostatně zvlášť.

 

 

Jak klec vybavit

Jistě chápete, že samotná klec nestačí. Každá klec by určitě měla obsahovat napáječku, misku na krmení a nějaký úkryt.

 

Napáječka

Potkanům dávejte vodu vždy v napáječce, nikoliv v misce! Jediná možnost, kdy je vhodné dát potkanům misku, tak je tehdy, pokud je potkan starý či nemocný a nedokáže již sám z napáječky pít. Pro klasické zdravé potkany volte vždy napáječku, protože je mnohem hygieničtější a nehrozí riziko, že ji převrhnou. Když napáječku kupujete, tak vždy sáhněte po té, která má kovovou trubičku s kuličkou. Skleněné se vyhýbejte. Kuličkové napáječky jsou pro potkany nejvhodnější, protože pijí relativně dost často.

Napáječku umístěte do vhodné výšky, aby na ní dosáhli všichni obyvatelé klece, i ti méně pohybliví. Samotná napáječka se pak umisťuje zvenku, kde dovnitř do klece kouká pouze kovová trubička. Tímto zabráníte, aby potkani napáječku rozkousali. 

Pro potkany je vhodná 250-500ml napáječka, kde vřele doporučujeme mít i jednu v záloze, kdyby se první poškodila. Pokud náhodou odjíždíte na delší dobu pryč, doporučujeme na klec připevnit napáječky obě, kdyby náhodou jedna spadla nebo se nějak jinak rozbila a potkanům byl znemožněn přístup k vodě.

 

Miska na krmení

Miska na krmení by měla být tak akorát hluboká a těžká, aby se při krmení nepřevrhnula nebo aby ji potkani nestěhovali všemožně po kleci. V klasickém zverimexu můžeme doporučit misky nerezové nebo kameninové. Misky tvořené z umělé hmoty nedoporučujeme. Další alternativou může být větší petriho miska nebo hliněná miska pod květináč. Pokud máte v kleci nemocného potkánka, který se neudrží na zadních, tak doporučujeme mělký talířek nebo misku s nízkým okrajem.

 

Domek

Jak jsme zmínili výše, každá klec by měla obsahovat vhodný úkryt, aby se měli potkani kam schovat. Potkan je zvíře, které má velmi ráno nějaký úkryt na zdřímnutí nebo schování se s nějakým pamlskem.

Úplně ten nejjednodušší domek je z kartonové krabice. Zde ale počítejte, že ho brzy rozkoušou a úplně zničí. Pokud však máte přístup ke kartonovým krabicím (např v obchodech je vyhazují), tak můžete domečky neustále opravovat a nahrazovat.

Další alternativou mohou být různé kupované plastové domečky. My použili např domeček, u kterého jde horní část oddělat a vyčistit. Co se týče dřevěných domečků, tak ty nedoporučujeme. Za chvíli začnou velmi zapáchat a potkani je rozhlodají.

 

Hnízdo

Samotný domek potkanům nestačí. Rádi si do něj natahají různé papíry, kapesníky, hadříky, drť ze skartovačky nebo toaleťák. Umistěte tedy do klece i tyto věci, ze kterých si potkani postaví hnízdo uprostřed domečku. Je pravda, že po pár dnech začne toto hnízdo smrdět díky moči, takže můžete po pár dnech hnízdo vyhodit. Potkani si pak udělají nové. Na závěr, nedoporučujeme jim dávat seno či vatu, která se dá koupit ve zverimexu právě na tyto účely.

 

Hamaky

Hamak, neboli visuté lůžko, je skvělý pelíšek pro většinu potkanů. Úplně nejjednodušší hamak vytvoříte tak, že vezmete čtvercovou nebo obdelníkovou pevnou látku a každý roh přivážete ke kleci.

Hamaky si můžete i koupit, ale zde je potřeba počítat s tím, že hamaky mají velmi malou životnost. Nejen, že potkani do nich drobí jídlo a močí, ale zároveň je občas i rozkousají. Z tohoto důvodu je možná ekonomičtější si hamaky doma vyrábět.

 

Prolézačky

Potkani rádi zkoumají a z toho důvodu potřebují i zajímavé prostředí, aby se nenudili. Znudění potkani mohou být ve stresu a následkem toho i agresivní, plní zlozvyků nebo u nich může dokonce propuknout i nějaká nemoc.

Už z tohoto důvodu je dobré potkany “venčit”, kdy je vytáhnete z klece a necháte své volně pobíhat. Dále je dobré vybavení v kleci různě členit a dělat ho zajímavým pomocí různých šplhacích větví, hamaků, trubek, prolézaček atd. Důležité ovšem je, aby vybavení bylo bezpečné a zároveň se dalo dobře čistit.

Použít můžete větve na šplhání, ideálně nějaké tlusté a vodorovně umístěné, aby po nich mohli běhat. Taktéž můžete použít trubky, ať už papírové nebo drenážní umělohmotné. Tyto trubky poslouží potkanům jako tunely, ve kterých budou běhat a schovávat se. Jako prolézačku můžete zvolit například libovolnou krabici, kterou vyplníte roztrhanými zmačkanými papíry a zároveň do ní vyřežete otvory. U běhacího kola se trochu zastavíme.  Samotné běhací kolo není u potkanů tak oblíbené, jako např u křečků a zároveň se vedou spory i mezi chovalit, zda kolo pořizovat nebo ne. Jsou na místě obavy ze zranění zvířete, ale zároveň některým potkanům může kolo vyhovovat a dělat jim radost. Pokud kolo pořídíte, doporučujeme kovové a průměr okolo 23-25 cm.

 

Podestýlka pro potkany

Podestýlka pro potkany je ideální například kočkolit, ale existuje mnoho druhů a ne každý je vhodný. Podrobné informace o podestýlce se dočtete v tomto článku.