Na první pohled by se mohlo zdát, že ochočení potkana je jednoduché a rychlé, ale nemusí tomu tak opravdu vždy být. Stejně tak, jako ve výchově a ochočení psa, existuje mnoho přístupů i v ochočení potkana. Někdo uznává tvrdý přístup, někdo naopak milý a přátelský. Je potřeba si uvědomit, že ochočení potkana není dobré brát na lehkou váhu, protože co pak s krysákem, který je agresivní a nesedne si s dalšími členy smečky? Bude navždy osamocený a uzavřený v kleci sám?
Obsah
- Kde mládě ubytovat
- Kdy dát malého potkana do klece k ostatním?
- Co dělat, když se mladý potkan extrémně bojí
- Koupil jsem si více mláďat, jak postupovat?
Člověk by si řekl, že když si donese domů potkana, tak už musí být na lidi zvyklý. V ideálním případě kupujeme potkany přímo od chovatelů, kteří se jim přece věnují. Ve většině případů to tak ale není. Potkan je inteligentní tvor, který si značí své teritorium, čili pokud ho donesete domů, tak bude zpočátku velmi vykulený a bude se spíše schovávat. Postupem času si bude zvykat až do doby, kdy vše pořádně prozkoumá, zvykne si na vás a nakonec vše prohlásí za své teritorium.
Pokud si domů přinesete potkana, tak je dobré se mu opravdu hodně věnovat. Ze začátku se sice bude dost bát a utíkat, je ale potřeba vytrvat. Z tohoto důvodu je dobré si koupi potkana naplánovat na dobu tak, kdy víte, že budete mít opravdu čas. Například o zkouškách na vysoké asi není úplně vhodná chvíle.
Potkaní mládě je dobré na ochočení přechovávat někde v krabici (upravenou na potkaní domeček) či přepravce tak, aby bylo neustále poblíž vás. Je dobré mu poskytnout i nějaký materiál (látky, zmačkaný papír, kapesníčky) ze kterého si udělá v domečku hnízdo. Mládě má pak možnost vyběhnout vedle vás například na stole či gauči. Je důležité, aby kdykoliv vylezl, abyste se mu věnovali. Zkuste ho krmit z ruky, pomalu se ho dotýkat nebo mu nastavit rukáv, aby se měl kam schovat. Dejte si ovšem pozor, potkaní mláďata jsou velmi lekavá a všeho se bojí. Je dost možné, že budou často utíkat a schovávat se. Pokud se tak stane, tak nevěště hlavu a nechte ho, až sám vyleze.
Ze začátku taktéž není vhodné, abyste potkana pouštěli volně po pokoji. Jelikož se velmi bojí a dokonce ani svůj prozatimní úkryt nebere jako své teritorium, tak by mohl v pokoji někam zalézt a vy byste ho těžko vytahovali. Pokud zaleze za nějakou velkou skříň a vy ji budete odtahovat, abyste ho chytli, tak se bude potkan zbytečně stresovat.
Na noc je dobré potkánka dát společně s jeho prozatimním příbytkem do klece, kde bude sám. Ještě dodáme, misku s vodou a jídlem dejte potkánkovi poblíž jeho úkrytu, ikdyž je na stole či gauči.
Tento postup opakujte několik dní do té doby, než si na vás alespoň trochu zvykne. Poté ho můžete seznámit s dalšími potkany. Jak na seznamování si napíšeme jindy.
Kdy dát malého potkana do klece k ostatním?
Jak vlastně poznat, kdy dát malého potkánka do klece k ostatním? Přesné pravidlo neexistuje, ale pokud potkan už bezstarostně pobíhá v okolí jeho příbytku, v přepravce a po vás, tak je už čas ho dát do klece. Prvotní seznámení můžete udělat tak, že dáte jeho dočasný příbytek vedle druhé klece. Potkani o sobě budou vědět, ale nebudou si moci vzájemně ublížit. Po pár dnech ho můžete vložit dovnitř, jen se ujistěte, že se neprotáhne mezi dráty této klece.
Při přemístění je dobré mu dodat i jeho kapesníčky nebo hadříky, které měl doposud v domečku. Jakmile je v kleci, tak naše práce nekončí, Stále je potřeba se mu věnovat, krmit ho z ruky a mít s ním tělesný kontakt.
Co dělat, když se mladý potkan extrémně bojí
Může se stát, že narazíte na myšáka, který se bude extrémně bát a vaší ruku bude považovat za nepřítele. Tento jev se stává hlavně u potkanů, kteří jsou donesení ze zverimexu. Ono samo o sobě se bojí potkan jak od chovatelů, tak ze zverimexu, ale ti od chovatelů jsou alespoň zvyklí na člověka a na jeho ruce. Absence lidského kontaktu dělá potkany ze zverimexu velkými strašpytly, bohužel.
Koupil jsem si více mláďat, jak postupovat?
Pokud máte více mláďat, tak postup je totožný jako když máte jednoho.