Ze začátku je dobré si uvědomit, že strava není důležitá pouze pro člověka, ale i pro tak malé tvory, jako jsou například potkani. Díky kvalitní a vyvážené stravě dokáže potkan mít kvalitnější a zdravější život a tím předcházet zdravotním problémů.
Obsah
- Obecně, čemu se vyhnout
- Obilniny
- Ovoce
- Zelenina
- Maso
- Mléčné výrobky
- Co dát potkanům jako pochoutku
- Čemu se vyhnout?
Potkaní strava
Potkan je sám o sobě všežravec a lze říci, že jednotvárná strava mu příliš nevyhovuje. Dle obecných zkušeností by potrava měla být zastoupená z 80% sacharidy, 15% bílkoviny (vyjímku mohou tvořit kojící samice nebo mláďata, kde příjem bílkovin může být o 10% vyšší) a 5% tuky. Pokud máte alespoň malý přehled, tak sacharidy se záskávají především z obilnin a okrajově z ovoce a zeleniny.
Základním pilířem stravy jsou obilniny nebo případně pečivo, které musí být již tvrdé. Druhý pilíř tvoří zelenina a ovoce, které dodává potkanům cenné vitaminy, minerály a sacharidy. Je ovšem důležité zjistit a otestovat, co vašim potkanům chutná. Ne každý potkan sežere vše. Můžete ale zkusit vařenou bramboru nebo kolečko banánu. U zeleniny a ovoce platí přesný opak oproti pečivu. Zde raději volíme suroviny měkčí, šťavnaté a sladké. V ideálním případě podávejte vždy čerstvé nebo rozmražené. Sterilizovanou zeleninu nedoporučujeme protože obsahuje hodně soli a cukru, případně konzervanty. Taktéž nedoporučujeme kompoty či marmelády a to právě díky vysokému obsahu přidaného cukru.
Bílý cukr
Při krmení potkanů se snažte vyhnout bílému rafinovanému cukru. Nejen, že je pro potkany, vlastně i pro člověka, pouze prázdná kalorie, ale během dlouhodobé konzumace ničí střevní mikroflóru. Ty dobré bakterie poté hynou a na místo nich se množí bakterie škodlivé.
Cukr taktéž přispívá k množení nejrůznějších kvasinek, které oslabují imunitu.
Závěrem, různé sladkosti se snažte dávat potkanům pouze sporadicky a pouze jako pamlsek. Pokud jim potřebujete něco osladit, zkuste zvolit spíše kvalitní med od lokálního včelaře. Vyhněte se taktéž umělým sladidlům jako je aspartam, sacharin a další.
Potkanům bohatě stačí cukry obsažené v ovoci a obilninách.
Sůl
Přebytek soli může být pro potkany velmi nebezpečný, protože může způsobit otoky a poškození ledvin. Nemocní potkani s ledvinami či játry nesmí dostávat sůl žádnou. Vřele doporučujeme se vyhnout různým brambůrkům, uzeninám a dalším věcem.
Alkohol
Ano, hádáte správně, potkani opravdu alkohol nemohou. Už tak mají potkani tendence k poruše jater, natož, abychom ještě přilévali benzín do ohně.
Jaké obilniny zvolit, aby náš potkánek krásně rostl a byl zdravý?
Vločky
Zvolit můžeme vločky ovesné, pšeničné či žitné. Ve většině případů potkanům chutnají nejvíce vločky ovesné, které jsou oproti žitným a pšeničným lehce nasládlé. Pozor ovšem, ovesné vločky obsahují nejvíce sacharidů, takže tyto vločky bychom měli dávat spíše kojícím potkanům nebo mláďatům. Obezní potkany bychom měli krmit spíše vločkami žitnými, protože mají nejniší energetickou hodnotu. Platí zde ale pravidla jako u člověka. Můžeme jim dát obojí, ale všeho s mírou.
Oves, žito, pšenice
Zde platí stejné pravidlo jako v prvním odstavci. V podstatě se jedná o stejnou surovinu, jen je jinak zpracovaná.
Špalda
Špalda je v podstatě původní, prastará odrůda pšenice, která zpravidla obsahuje méně lepku a více přírodně vyskytujících se minerálů. Lze ji zakoupit ve zdravé výživě ve formě krup a vloček.
Ječné kroupy
Potkani hravě spořádají kroupy syrové i vařené.
Rýže
Rýži můžete podávat jak loupanou, tak neloupanou, ale je potřeba prvně zjistit, zda ji vaši potkaníci vůbec sežerou. Jedná se totiž o surovinu, která ne zrovna všem, chutná.
Burizony
Jedná se pufovanou rýži, která je velmi vzdušná a pro potkany nadýchaná. Potkani touto lahodou většinou nepohrdnou. Buroziny se hodí do směsi jak pro mláďata, kojící, tlusté i normální potkany. Zde ale pozor! Barevné arizony, které jsou doslazené cukrem, potkanům nedávejte.
Kukuřice
Kukuřici se doporučujeme vyhnout. Kukuřice může totiž obsahovat mykotoxiny, které jsou pro potkany potenciálně karcinogenní. Potkan je totiž jeden z nejcitlivějších druhů na aflatoxiny. Existuje sice předpis a regulace na určité látky, ale najde se hodně dalších látek, které potkanům spíše škodí. Když už tedy krmit kukuřicí, raději kupte tu pro lidi, kde jsou přísnější opatření. Alternativou mohou být kukuřičn křupky a kukuřičné chlebíčky. Obilné lupínky nedoporučujeme potkanům dávat skrze jejich lepivost po rozžvýkání. Může se totiž stát, že uvíznou v krku.
Jaké ovoce mají potkani rádi? Co jim můžeme s klidnou rukou na duši dopřát?
Banány
Drtivá většina potkanů má banány ráda jak čerstvé, tak sušené. Zde buďte ovšem na pozoru. Sušených banánů existuje několik druhů, kde většina z nich je proslazená nebo obohacená o konzervanty či aromata. Když už slazené, tak volit ty slazené medem, ale je dobré se jim vyhnout.
Citrusy
K citrusům se váže několik zmínek, že by potkaní samci neměli konzumovat pomerančovou kůru či pomerančový džus. V pomerančové kůře se totiž objevuje látka zvaná d-limonen, která pro ně může být nebezpečná a způsobovat onemocnění ledvin. Pro potkaní samice je zcela neškodná. Opět platí pravidlo, že pokud potkanům dáme jednou za čas stroužek mandarinky či pomeranče, tak se nic závažného nestane. Na druhou stranu, potkani si slupky stejně většinou nevšímají a vykousají pouze sladký vnitřek.
Citrony nedoporučujeme potkanům podávat a to z důvodu, že je příliš kyselý. Pokud má potkan poraněné či citlivé dásně, tak citronová šťáva pro něj bude velmi nepříjemná.
Jablka a hrušky
Potkani a jablka/ hrušky jsou velcí kamarádi. Do klece můžete vložit jak celé jablko či hrušku, tak i jejich větší ohryzek. Potkani si s ním skvěle poradí a ohlodají. Polozralé nebo velmi kyselé jablka spíše vynechte, stejně tak jako hodně šťavnaté hrušky, které mívají projímavý účinek. Pokud je budete chtít zkusit, dejte potkanům pouze malé množství.
Třešně, švestky, broskve a meruňky
Toto ovoce je velmi sladké a šťavnaté, takže pro potkaní jazýčky ideální, ale zde pozor. Nenechte je následně hlodat pecky, protože některé mohou obsahovat kyanogenní látky.
Maliny, borůvky, jahody a ostružiny
Lesní plody mohou potkani bez omezení. Zde se není čeho obávat, ale i tak dávejte na potkany pozor. Mohou totiž mít alergii na některý druh stejně tak, jako člověk.
Tropické ovoce
Zde platí podobné jako u lesního ovoce, kde není téměř žádné omezení. Jediné co, tak že příliš sladké a šťavnaté ovoce je velmi kalorické, čímž dochází k tloustnutí potkanů. Naopak avokádo může být pro potkany přínosné a to díky vysokému obsahu zdravých tuků.
Je pro potkany všechna zelenina vhodná?
Brambory
Brambory dávejte potkánkům raději vařené, jelikož po uvaření neobsahují solanin, který by se jim mohl v těle ukládat. Pokud chcete mít klid na duši, syrovým bramborám se vyhněte.
Brokolice
Brokolice sama o sobě lehce nadýmá a způsobuje průjem. Doporučujeme ji prvně u potkanů otestovat v malým množství. Podávat ji můžete spařenou horkou vodou nebo povařenou v páře. Syrová brokolice potkany moc neosloví.
Rajče
U rajčete potkani většinou vyhlodají jen sladkou dužinu a tuhou slupku nechají ležet. najdou se ale jedinci, kteří nad rajčetem ohrnou čumák.
Mrkev
U mrkve asi moc nepochodíte. Je sice sladká a šťavnatá, ale většina potkanů ji nemá rádo. Zkuste ji jako malým dětem nastrouhat, případně smýchat s jablkem a medem. Dále můžete zkusit mrkev ještě podusit, aby změkla, ale zde si dejte pozor na množství. Při větší konzumaci dušená mrkev způsobuje oranžově zbarvenou, měkkou stolici.
Listová zelenina
U listové zeleniny si dejte pozor, aby v kleci nehnila.
Salátová okurka
Ze zkušenosti, okurku potkani vyhlodají většinou zevnitř a nechají okolo kůrku. Okurku můžete zkusit i rozmačkat a přidat k troše jogurtu.
Cibule a česnek
Tyto dvě suroviny potkanům nedávejte. Pro potkany jsou velmi dráždivé a zároveň by se jim obsažené dráždivé látky mohly dostat do očí.
Může potkan maso? Ano může, ale i zde je potřeba dodržovat pár pravidel. Vždy se snažte podkyšům dávat maso bez zbytečného koření a soli. Dále i bez zbytečného tuku, čili zapomeňte na tučnou kuřecí kůži aj. Přemíra tuku totiž má negativní vliv na potkaní cévy. Taktéž doporučujeme dávat maso vždy vařené, nikdy nevíte, které obsahuje salmonelu či jiné bakterie. Syrovému masu se tedy raději vyhněte, obzvláště drůbeži.
Šunka, salámy a uzeniny
Člověk by si řekl, že když může potkan maso, tak může i uzeniny či šunku. Ano i ne. Není totiž šunka jako šunka. Vždy vybírejte nějakou vysokoprocentní, kde nejsou přidané konzervanty a barviva. Soli se zde ale bohužel nevyhneme, takže doporučujeme i šunku zařadit spíše jako občasný pamlsek.
Salámy, uzeniny či špek doporučujeme úplně vynechat. Takto zpracované a slané produkty nedělají potkánkům dobře.
Kosti
Potkan není pes, ale kosti může, dokonce i ty kuřecí. Potkani kosti totiž ohlodávají a vybírají vnitřek, čili nehrozí spolknutí většího kusu, který by se jim zaskl v trávicím traktu. Kosti jako takové doporučujeme potkanům dávat z polévky, kde nejsou tolik nasolené jako například u kuřecích stehen. Taktéž dohlédněte, aby na kostech nebylo syrové maso, hrozí opět nebezpeční salmonely.
Ryby
Pokud potkani milují nějaké maso, tak jsou to právě ryby. Asi proto, že jim prostě voní. Čím větší “smrad” tím pro potkana líp. U ryb si dejte pozor na různé rybičky, které obsahují hodně soli. Rybičky potkanům rozhodně nedávejte.
Psí a kočičí granule
Potkan sám o sobě tyto granule chroupat může, ovšem buďte na pozoru. Většina výrobců do granulí přidává velké množství soli - psům a kočkám pak takové granule více chutnají, čiže pro potkany nevhodné. Taktéž se v granulích vyskytuje kukuřice, o které jsme si výše řekli, že by mohla pro potkany být nebezpečná. Ve výsledku, granule potkanům můžete dát, ale všeho s mírou a zkuste vybrat ty, které neobsahují hodně bílkovin a kvantum soli - například dietní pro nemocné psy.
Konzervy
Asi už hádáte správně, že konzervy či různé masové směsi/ kapsičky nebudou úplně vhodné. Zaprvé opět obsahují dost soli, konzervačních látek a naopak zde nenajdeme moc masa. Většinou jsou tyto produkty tvořeny z různých zbytků jako je kůže, voda, separát či sója.
Vajíčka
Zřídka najdete potkana, který by nemiloval vajíčka. Potkánci maji rádi jak vařené, tak i syrové. U syrového si ovšem dejte pozor, opět může obsahovat různé bakterie jako je například salmonela. Syrové vajíčka doporučujeme dávat jen zřídka.
Mléčné výrobky můžete zařadit do jídelníčku, ale zkuste volit spíše ty “čisté” a nezpracované jako je například tvaroh, cottage či kvalitní bílý jogurt. Prostě vybírejte to, kde nejsou barviva, konzervanty a hromada cukru. Například takový termix či pribináček volte jako občasnou pochoutku.
Sýry
Sýr doporučujeme potkanům dávat jen občas. Sýr sám o sobě obsahuje vysokou míru bílkovin, tuků a zároveň další přidané látky jako jsou sůl či různé konzervanty.
Co dát potkanům jako pochoutku
Pokud chcete potkanům udělat radost nebo je něčím odměnit, tak můžete sáhnout po těchto pamlscích.
Sušené ovoce
Pokud dáváme potkanům sušené ovoce, tak se snažíme vždy vybírat to ovoce, které neobsahuje siřičitany a přebytečný cukr. Ono totiž většina volně dostupného sušeného ovoce je proslazená, takže se zkuste podívat spíše do zdravé výživy po natural sušeném ovoci.
Oříšky
Oříšky můžeme potkanům dávat jakékoliv, jen si dejte pozor na potkany s náběhem na obezitu. Ořechy jsou samy o sobě plné tuku a ikdyž se jedná o zdravý tuk, tak stále se po něm dost přibírá. Vyhněte se ale arašídům, nejedná se o ořech, ale luštěninu a nedoporučujeme ji potkanům dávat.
Piškoty
Piškoty mají potkani moc rádi, ale opět platí, že obsahuje relativně dost cukru. Z tohoto důvodu dávejte piškoty opravdu pouze občas a jako pamlsek.
Sušenky bez cukru
Takové sušenky většinou koupíte ve zdravé výživě. I zde se snažte vybírat takové, které neobsahují moc aromat a konzervantů. Případně můžete zkusit i sezamové tyčinky slazené medem či melasou.
- Kukuřice
- Citron a pomerančová kůra pro samce potkanů
- Hlodání pecek z třešní, švestek, broskví a meruněk
- Cibule a česnek
- Uzeniny
- Syrové maso
- Syrové vajíčko